Bezhormonu kontracepcija sievietēm, labākās metodes
Šajā rakstā uzzināsiet par kontracepcijas līdzekļiem, kas nesatur hormonus, un kontracepcijas metodēm, kas jums kā sievietei ir pieejamas. Jūs arī uzzināsiet, kā šīs metodes darbojas, cik tās maksā un cik drošas tās ir.
Lai norādītu drošību, mēs izmantojam Pērles indeksu. Tas norāda, cik daudzām sievietēm ir iestājusies grūtniecība, ja viņas ir regulāri lietojušas kontracepcijas metodi 1 gadu. Pērles indekss 15 nozīmē, ka 15 no 100 sievietēm viena gada laikā, izmantojot šo metodi, ir iestājušās grūtniecības stāvoklī.
Kādas kontracepcijas metodes ir pieejamas sievietēm?
Atšķirībā no vīriešiem paredzēt ajām kontracepcijas metodēm sievietēm ir pieejams plašs kontracepcijas līdzekļu klāsts. Kopumā tos var iedalīt 4 dažādās kategorijās:
Hormonālās kontracepcijas metodes: Šajās kontracepcijas metodēs dažādos veidos tiek ievadīti organismam raksturīgie estrogēni un progestogēni. Šie hormoni maldina organismu, liekot domāt, ka esat grūtniece, kas nozīmē, ka grūtniecība vairs nav iespējama.
Ķīmiskie kontracepcijas līdzekļi: Īsāk sakot, ķīmiskie kontracepcijas līdzekļi, piemēram, kontraceptīvie želejas vai krēmi, nogalina spermatozoīdus vai padara tos nespējīgus kustēties. Šos spermicīdus drīkst lietot tikai kombinācijā ar citiem kontracepcijas līdzekļiem, jo atsevišķi tie ir pārāk nedroši.
Mehāniskās kontracepcijas metodes: tās ietver sieviešu prezervatīvus, dzemdes kakla vāciņus vai vara kontracepcijas līdzekļus. Šie kontracepcijas līdzekļi rada barjeru, caur kuru sperma nevar iekļūt.
Dabiskie kontracepcijas līdzekļi: Šajā bezhormonu kontracepcijas metožu kategorijā ietilpst temperatūras metode vai kalendārā metode. Būtībā šo metožu mērķis ir uzraudzīt savu ķermeni, lai noteiktu auglīgās dienas.
Dabiskā kontracepcija
Pašlaik ir 5 dažādas dabiskās kontracepcijas metodes, ko varat izmantot, lai iegūtu kontracepciju bez hormoniem. Skaistākais ir tas, ka, ja tās lieto pareizi un regulāri, tās var būt ļoti drošas.
Turklāt daudzas sievietes norāda, ka šīs metodes ir palīdzējušas viņām labāk izprast un uztvert savu ciklu un ķermeni.
Jau tikai šī iemesla dēļ varētu būt vērts izmēģināt vienu vai vairākas metodes.
Ir svarīgi atcerēties, ka ovulācijas dienā nevajadzētu atturēties no dzimumakta vai izmantot citas kontracepcijas metodes, piemēram, prezervatīvus. Sperma var izdzīvot dzemdē līdz pat 4 dienām. Tas nozīmē, ka Jums būtu jāplāno vismaz 5 dienas atturēšanās vai aizsardzība.
Dabiskā kontracepcija ar kalendāra metodi
Kontracepcija ar kalendāro metodi ir viena no senākajām dabiskās kontracepcijas metodēm. To 20. gadsimta 20. gados gandrīz vienlaicīgi izstrādāja ginekologi Kyusaku Ogino un Hermanis Knauss, tāpēc šo metodi dēvē arī par "Knausa-Ogino metodi".
Lai izmantotu kalendāro metodi, jums ir nepieciešams tikai cikla kalendārs vai cikla dienasgrāmata.
Ir svarīgi, lai jūs novērotu un dokumentētu savu ciklu aptuveni 6 mēnešus, pirms sākat aprēķinus. Vai jūsu cikls ir regulārs? Regulāri novirzās vai ir neregulārs?
Pamatā šī metode paredz 28 dienu ciklu ar ovulāciju pēc 14 dienām.
Vairāk par to, kā notiek aprēķins, varat izlasīt šeit.
Izmaksas: No aptuveni 6 eiro par cikla kalendāru, bet tas darbojas ar jebkuru kalendāru.
Pērļu indekss: 9 no 100
Dzemdes kakla metode tablešu vietā
Izmantojot dzemdes kakla metodi, jums ir jāuzmana dzemdes kakls jeb os. Tas ir tāpēc, ka tas mainās menstruālā cikla laikā. Tūlīt pēc menstruācijām dzemdes kakls ir stingrs un noslēgts. Tas ir arī tuvāk maksts ieejai.
Auglīgās dienās dzemdes kakls ir mīksts (kā lūpas) un nedaudz atvērts. Turklāt tagad tas atrodas tālāk ķermeņa iekšienē.
Šo metodi var labi kombinēt ar šādām dabīgām kontracepcijas metodēm.
Izmaksas: bez maksas
Pērļu indekss: no 3 līdz 23 no 100
Kontracepcija ar dzemdes kakla gļotu novērošanu
Dzemdes kakla gļotu metode, saukta arī par Bilingsas metodi, darbojas līdzīgi kā dzemdes kakla metode.
Dzemdes kakla gļotas cikla laikā mainās no kuplām un viskozām pēc menstruācijām līdz pienaini duļķainām tieši pirms ovulācijas. Jo tuvāk ovulācijai, jo šķidrākas un dzidrākas kļūst dzemdes kakla gļotas.
Auglīgākajās dienās ar gļotām starp pirkstiem var vilkt pavedienus.
Lai izmantotu dzemdes kakla gļotu kontracepcijas metodi, katru dienu ir jāpārbauda un jāreģistrē gļotu daudzums, krāsa un konsistence. Ja dzemdes kakla gļotu daudzums īsā laikā pavairojas, var sagaidīt ovulāciju 2 līdz 3 dienu laikā.
Izmaksas: bez maksas
Pērļu indekss: 15 no 100
Bezhormonu kontracepcija ar temperatūras metodi
Izmantojot šo metodi, pēc pamošanās ar termometru ir jāmēra ķermeņa temperatūra, ko sauc arī par bazālo ķermeņa temperatūru.
Pēc ovulācijas jūsu ķermeņa temperatūra paaugstinās par dažām grāda desmitdaļām, kur tā saglabājas līdz menstruācijām un pēc tam atkal pazeminās.
Tā kā ķermeņa temperatūru var ietekmēt arī stress vai slimība, vienmēr kombinējiet šo metodi ar citām metodēm, piemēram, Bilingsa metodi.
Daži fitnesa sekotāji jau piedāvā nepārtrauktas ķermeņa temperatūras mērīšanas funkcijas. Tie ir, piemēram, Fitbit vai Oura.
Izmaksas: At karībā no produkta - no 2 līdz 399 eiro.
Pērļu indekss: no 0,8 līdz 3 no 100.
Kontracepcija ar simptotermālo metodi
Simptotermālā kontracepcijas metode ir temperatūras metodes, dzemdes kakla gļotu metodes un, ja nepieciešams, dzemdes kakla vai kalendāra metodes kombinācija.
Kombinējot dažādas metodes, jūs varat ticamāk prognozēt savas auglīgās dienas.
Izmaksas: no 2,- līdz 399,- euro, iespējams, darbības izmaksas par lietotnēm.
Pērles indekss: 0,4 no 100
Vara spole, vara ķēde vai vara bumba ilgtermiņa kontracepcijai
Vara kontracepcijas līdzekļu lielā priekšrocība ir tā, ka tos vienreiz ievada ginekologs un jūs varat tos lietot līdz pat 5 gadiem. Ik pēc 6 mēnešiem Jūs jāpārbauda, lai pārliecinātos, ka viss joprojām ir savā vietā, un viss.
Varš bojā spermatozoīdus un padara tos nespējīgus kustēties. Turklāt mainās dzemdes kakls, kas arī ievērojami apgrūtina vai padara neiespējamu spermatozoīdu iekļūšanu.
Šo bezhormonu kontracepcijas līdzekļu trūkums ir tas, ka to ievietošana un izņemšana ir ārkārtīgi sāpīga. Dažos gadījumos tie var izraisīt arī spēcīgāku menstruālo asiņošanu un diskomfortu.
Izmaksas: aptuveni 120 līdz 400 eiro.
Pērļu indekss: 0,4 līdz 1 no 100
Diafragma vai dzemdes kakla vāciņš kontracepcijai bez hormoniem
Šīs divas bezhormonu kontracepcijas metodes ir tehniski kontracepcijas līdzekļi sievietēm. Tie ir silikona diski, kuru iekšpusē ir arī atsperdziņš. Diafragmu vai dzemdes kakla vāciņu var ievietot līdz 2 stundām pirms dzimumakta, lai bloķētu spermu.
Tādējādi kontracepcijas līdzekļi veido barjeru dzemdes kakla priekšā, ko var vēl vairāk nostiprināt, uzklājot spermicīdus, piemēram, kontraceptīvos gelus vai krēmus.
Dzemdes kakla vāciņi var pat nedaudz piestiprināties pie dzemdes kakla, padarot tos ciešāk pieguļošus.
Šo tablešu alternatīvu trūkums ir tas, ka tām jāpaliek makstī vismaz 8 stundas pēc dzimumakta. Tie ir arī speciāli jāpielāgo ginekologiem. Turklāt tās var izraisīt nevēlamu grūtniecību, ja tās ievieto nepareizi, un tās arī neaizsargā pret STI.
Izmaksas: aptuveni 31 līdz 70 euro plus kontraceptīvie gēli vai krēmi aptuveni 10 līdz 15 euro par vienu tūbiņu.
Pērļu indekss: no 1 līdz 20 no 100
Sieviešu prezervatīvi kā alternatīva kontracepcijas tabletēm
Sieviešu prezervatīvi jeb "femidomi" ir līdzīgi vīriešu prezervatīviem. Lai tos lietotu, viens gals jāievieto makstī un jātur vietā. Otrs gals paliek ārpusē un nosedz vulvas lūpas. Dzimumloceklis paliek pārklāts ar šo lateksa ādu, kas aiztur visu spermu.
Vēl viena femidomu priekšrocība ir tā, ka tie pasargā arī no seksuāli transmisīvajām slimībām.
Diemžēl ir arī trūkumi. Lietojot tos, tie var plaisāt, tie var izslīdēt, un tos ne vienmēr ir viegli lietot.
Izmaksas: no aptuveni 8,50 līdz 10,50 par iepakojumu.
Pērļu indekss: no 5 līdz 25 no 100
Prezervatīvi drošai kontracepcijai
Kā alternatīva femidomiem, protams, ir prezervatīvi, kurus valkā vīrietis.
Jāatzīst, ka šajā ziņā tie nav kontracepcijas līdzeklis jums kā sievietei, taču tie joprojām ir alternatīva bez hormoniem, kas ir viegli lietojama un iegūstama.
Lai ar tiem gūtu vislielāko drošību un baudu, jums (vai jūsu partnerim) ir jāpārliecinās, ka izmantojat pareizā izmēra prezervatīvus.
Par to, kā jūs vai jūsu partneris var atrast ideālo prezervatīva izmēru, varat izlasīt šeit.
Izmaksas: No aptuveni 3,95 eiro par iepakojumu.
Pērļu indekss: no 2 līdz 12 no 100
Sterilizācija - bez hormoniem, bet galīga
Sterilizācija ir bezhormonu kontracepcijas metode sievietēm un vīriešiem, kuri vairs nevēlas bērnus. Lai gan bieži tiek reklamēts, ka sterilizāciju var atcelt, izredzes, ka tas izdosies, ir nelielas, un, pat ja izdodas, veiksmīgas grūtniecības iespējamība samazinās.
Izmantojot šo metodi, jūsu olvadus vai nu bloķē, vai pārgriež. Tas neļauj olšūnām ceļot uz dzemdi, padarot apaugļošanu neiespējamu.
Izmaksas: aptuveni 600 līdz 1000 eiro (sedz veselības apdrošināšana, ja ārsta izziņā norādīts, ka nepieciešama sterilizācija).
Pērles indekss: 0,1 līdz 0,3 no 100
Cik drošs ir koitus interruptus kā kontracepcijas līdzeklis?
Koitus interruptus (koitus interruptus, saukta arī par izvilkšanas metodi) kā kontracepcijas metode ir viena no vismazāk drošajām kontracepcijas metodēm.
Nevēlama grūtniecība var notikt diezgan viegli, un tā arī nepasargā no seksuāli transmisīvo slimību pārnešanas.
Principā šī metode paredz dzimumlocekļa izvilkšanu no maksts īsi pirms ejakulācijas. Tomēr tas prasa lielu paškontroli, un pirms ejakulācijas no dzimumlocekļa joprojām var izplūst sperma.
Pērles indekss 4-18 grūtniecības ir tikai aptuvens aprēķins, un, iespējams, patiesībā tas ir vēl lielāks.
Izmaksas: bez maksas
Pērles indekss: no 4 līdz 18 no 100
Secinājumi par bezhormonu kontracepciju sievietēm
Ir daudz dažādu bezhormonu kontracepcijas metožu un kontracepcijas līdzekļu, ko Jūs kā sieviete varat lietot tablešu, hormonu nūjiņu vai hormonu spirāļu vietā. Lai atrastu sev piemērotāko metodi, iesakām konsultēties ar ginekologu vai izmēģināt dabiskās kontracepcijas metodes sievietēm.
Tagad izlasiet mūsu ierakstu par jaunajām un vecajām kontracepcijas metodēm vīriešiem, ja jūs interesē, kas ir pieejams viņiem.