Skip to main content

Alerģija pret lateksu - Kas jāņem vērā, lietojot prezervatīvus?

Vai esat kādreiz dzirdējuši par lateksa alerģijām vai aizdomājušies, vai jums varētu būt reakcija uz lateksu, īpaši, ja lietojat prezervatīvus? Šajā izsmeļošajā bloga ierakstā uzzināsiet visu, kas jums jāzina par lateksa alerģijām, to simptomiem, ārstēšanas iespējām un to, kas jums jāņem vērā, lietojot prezervatīvus.

Kas ir alerģija pret lateksu?

Lateksa alerģija rodas, kad imūnsistēma pārmērīgi reaģē uz noteiktām dabīgā lateksa olbaltumvielām. Lateksu iegūst no kaučuka koka piena sulām, un to izmanto daudzos izstrādājumos, sākot no medicīniskiem cimdiem līdz prezervatīviem. Saskare ar lateksa izstrādājumiem var izraisīt alerģiskas reakcijas, piemēram, ādas apsārtumu, pietūkumu, niezi vai pat nopietnas reakcijas, piemēram, anafilaktisko šoku.

Pastāv dažādas lateksa alerģijas formas. No vienas puses, ir tūlītēja tipa alerģija, kad lateksa proteīni ir izraisošā viela, un aizsardzības reakcija bieži rodas dažu minūšu laikā. No otras puses, ir vēlīnā tipa alerģija jeb kontakta alerģija: šeit alerģija attīstās tikai laika gaitā, un izsitumi bieži parādās tikai pēc vairākām stundām vai pat dienām.

Cik izplatīta ir alerģija pret lateksu un kam ir īpašs risks?

Lateksa alerģijas nav nekas neparasts. Pasaulē ar to slimo aptuveni 1-2 % iedzīvotāju. Īpaši liels risks ir cilvēkiem, kuri bieži saskaras ar lateksu, piemēram, medicīnas personālam, un cilvēkiem ar noteiktām iepriekšējām saslimšanām, piemēram, spina bifida.

Lateksa alerģijas simptomi

Simptomi var atšķirties atkarībā no alerģijas veida un kontakta veida. Tūlītējas alerģijas gadījumā tūlīt pēc saskares rodas tādas reakcijas kā klepus, elpas trūkums, ādas izsitumi vai pat anafilaktisks šoks. Vēlīnā tipa gadījumā, kas rodas caur ādu, simptomi parādās tikai pēc dažām stundām vai dienām ekzēmas vai ādas apsārtuma veidā.

Lateksa alerģijas attīstība

Precīzi mehānismi, kas izraisa lateksa alerģijas attīstību, vēl nav pilnībā izprasti. Tomēr ir daži riska faktori un teorijas:

  • Dažiem cilvēkiem ir iedzimta nosliece viegli saslimt ar alerģiju.
  • sensibilizācija agrā bērnībā: bieža saskare ar lateksa izstrādājumiem (piemēram, manekeniem) bērnībā.
  • Daudzkārtēja iedarbība: Atkārtots intensīvs kontakts, īpaši veselības aprūpes iestādēs.
  • Strukturāli defekti: Personas ar spina bifida bieži vien ir ar novājinātu imūnsistēmu.
  • Ķīmiskās piedevas: Papildus dabiskajām lateksa olbaltumvielām lateksa sastāvā esošās ķīmiskās vielas var veicināt alergēnu veidošanos.

Tiek pieņemts, ka alerģiska sensibilizācija notiek vairākos posmos. Pirmkārt, imūnsistēma lateksa proteīnus atpazīst kā svešķermeņus, pēc tam veidojas antivielas. Pēc atkārtota kontakta ar lateksu izdalās histamīni un citas vēstneses vielas, kas izraisa alerģisku reakciju.

Kas jāņem vērā, lietojot prezervatīvus?

Parastie lateksa prezervatīvi nav piemērota izvēle cilvēkiem ar alerģiju pret lateksu. Tie var izraisīt nepatīkamas vai pat bīstamas alerģiskas reakcijas.

Lai gan, kā minēts iepriekš, tikai aptuveni 1-2 % cilvēku ir īsta alerģija pret lateksu, daži cilvēki var jutīgi reaģēt uz citām prezervatīvu sastāvdaļām. Tās var būt, piemēram, lubrikanta pārklājumā esošās piedevas. Mūsu Mister Size prezervatīvi ir pārklāti tikai ar tīru, augstas kvalitātes silikona eļļu, tāpēc tie ir īpaši draudzīgi pret ādu. Ja neesat pārliecināts, iesakām vispirms izmēģināt 3 prezervatīvu iepakojumu. Var būt arī noderīgi pārrunāt sastāvdaļas ar savu ārstu vai farmaceitu. Pilnu mūsu sastāvdaļu sarakstu atradīsiet katra produkta aprakstā mūsu veikalā.

Starp citu, prezervatīvi var izraisīt arī nelielu dedzināšanas sajūtu, ja nav pietiekama mitruma un prezervatīvs berzējas pret maksts iekšējo sienu. Lai izvairītos no šīs problēmas, mēs iesakām izmantot Mister Size organisko lubrikantu, kas ir īpaši izstrādāts, lai nodrošinātu papildu mitrumu un komfortu.

Par laimi, ja jums patiešām ir alerģija pret lateksu, ir arī alternatīvas bez lateksa, kas izgatavotas no tādiem materiāliem kā poliuretāns vai poliizoprēns, kurus var droši izmantot gan kontracepcijai, gan aizsardzībai pret seksuāli transmisīvajām slimībām. Diemžēl prezervatīvi bez lateksa vēl nav pieejami visos iespējamajos prezervatīvu izmēros, kā tas ir MISTER SIZE gadījumā. Tas nozīmē, ka tirgū pieejamie bezlateksa prezervatīvi nav piemēroti katram vīrietim un tāpēc var būt neērti cieši, vai arī prezervatīvi ir pārāk vaļīgi un tāpēc var vieglāk noslīdēt.

Laba alternatīva, ja bezlateksa prezervatīvi nav piemēroti izmēra ziņā, ir tā sauktie sieviešu prezervatīvi, jo tie ļoti bieži nesatur lateksu. Kā liecina nosaukums, sieviešu prezervatīvus vīrieša vietā izmanto sieviete. Aptuveni runājot, prezervatīvs netiek uzvilkts uz dzimumlocekļa, bet gan sieviete ievieto vagīnā lielāku prezervatīvu. Tas nodrošina aizsardzību pret grūtniecību un seksuāli transmisīvajām slimībām, turklāt nav problēmu ar nepareizu prezervatīva izmēru vai alerģiju pret lateksu.

Pirkt sieviešu prezervatīvus

Kāpēc joprojām nav dažādu izmēru prezervatīvu bez lateksa?

Daudzās pasaules valstīs, tāpat kā Eiropā, prezervatīvi ir medicīnas ierīces, un tiem nepieciešama licence. Tiklīdz mainās kāda medicīniskās ierīces īpašība, piemēram, prezervatīva izmērs vai materiāls, tai ir nepieciešama atsevišķa atļauja. Šīs atļaujas ir ļoti laikietilpīgas un dārgas, jo ir jāgarantē prezervatīva drošība. Turklāt jauni materiāli bieži saskaras ar juridiskiem šķēršļiem, piemēram, patentaizsardzību un ar to saistītajām licences maksām. Šie šķēršļi, kā arī tas, ka lateksa alerģijas slimnieku īpatsvars iedzīvotāju vidū ir 1-2 procenti un līdz ar to produkta mērķa grupa ir mazāka, ievērojami sadārdzina viena prezervatīva izmaksas un apgrūtina šāda produkta piedāvāšanu par tirgus ekonomikai pieņemamu cenu.

Lateksa alerģijas ārstēšana un ārstēšana

Visefektīvākā ārstēšana ir izvairīties no saskares ar lateksa izstrādājumiem. Personām, kuras cieš no lateksa alerģijas, jāinformē sevi par lateksu saturošiem izstrādājumiem un jāizvēlas alternatīvas, kas nesatur lateksu. Ja alerģiskas reakcijas jau ir notikušas, atvieglojumu var sniegt antihistamīni vai kortizona ziedes. Smagos gadījumos, piemēram, anafilaktiskā šoka gadījumā, ir nepieciešami tūlītēji neatliekami medicīniskie pasākumi.

Piesardzības pasākumi un produkti, kas nesatur lateksu

Papildus pārejai uz prezervatīviem, kas nesatur lateksu, ir arī citi piesardzības pasākumi, lai izvairītos no saskares ar lateksu:

  • Pievērsiet uzmanību izstrādājumu marķējumam un jautājiet, ja neesat pārliecināts.
  • informējiet medicīnas personālu par savu alerģiju
  • Uzmanieties, lai lateksa izstrādājumi netiktu lietoti neapzināti, jo lateksu satur daudzi produkti, par kuriem jūs bieži pat neaizdomājaties.
  • nēsājiet līdzi alerģijas kartiņu, un, ja jums ir smaga alerģijas forma, lietojiet medikamentus neatliekamās palīdzības sniegšanai.

Tāpēc ir svarīgi vienmēr pievērst uzmanību sastāvdaļām un izstrādājumu marķējumam. Ja ir norādīts "latekss" vai zinātniskais termins "dabiskais kaučuks", cilvēkiem, kas cieš no lateksa alerģijas, no šī produkta vajadzētu izvairīties. Uz lateksa saturu var norādīt arī tādi noslēpumaini termini kā "gumija" vai "elastīgi polimēri". Saskaņā ar Vācijas Alerģijas informācijas dienesta datiem, piemēram, lateksu satur vairāk nekā 40 000 ikdienas izstrādājumu.

Lai novērstu lateksa iedarbību, ieteicams izmantot alternatīvus izstrādājumus, kas izgatavoti no tādiem materiāliem kā vinils, silikons, poliuretāns vai neoprēns. Ārstniecības iestādēs un darbavietās darbinieki jāinformē par alerģiju pret lateksu, lai varētu veikt atbilstošus piesardzības pasākumus. Piesardzīgi jālieto tādi termini kā "zems alergēnu līmenis", kas patiesībā ir maldinoši, jo alergēnu var būt mazāk, bet tie joprojām ir sastopami.

Produkti, kas satur lateksu, ir, piemēram

  • Medicīnas izstrādājumi: cimdi, katetri, sejas maskas, implanti.
  • mājsaimniecības preces: blīves, gumijas lentes
  • apģērbs: zeķbikses, peldkostīmi, apavu zoles.
  • Sanitārtehniskie līdzekļi: prezervatīvi, mantiņas, autiņbiksītes, autiņbiksītes
  • Biroja piederumi: Papīra piederumi: dzēšgumijas, pastmarkas
  • brīvā laika priekšmeti: Uzpūšamie matrači, sporta paklāji, bumbas, lelles, baloni
  • Automašīnas: riepas, dzinēju/pārnesumkārbu blīvgredzeni.

Par laimi, kā minēts iepriekš, daudziem izstrādājumiem ir labas alternatīvas, kas izgatavotas no citiem materiāliem bez lateksa.

Alternatīvas bez lateksa

Medicīnas izstrādājumi:

  • Cimdi: nitrila, neoprēna, vinila cimdi.
  • Katetri: Termoplastmasa: silikons, termoplastmasa
  • sejas maskas: silikons, polipropilēns
  • Implanti: Silikons:

Sadzīves preces:

  • Blīves: Silikons, putas, stiklšķiedras audums: Silikons, putas, stiklšķiedras audums
  • Gumijas lentes: elastāns, poliesteris

Apģērbi:

  • Zeķbikses: neilons, kokvilna, poliesteris
  • Peldkostīmi: poliamīds, poliesteris, pārstrādāts PET
  • Apavu zoles: Materiāls: EVA putas, termoplastiskā gumija (TPR), poliuretāns.

Sanitārtehniskie izstrādājumi:

  • Ja nav pieejami atbilstoša izmēra prezervatīvi, ir pieejami arī daudzi sieviešu prezervatīvi.
  • Mīdāmie līdzekļi: silikons, termoplastiskais elastomērs
  • Autiņbiksītes: auduma autiņbiksītes bez lateksa satura

Biroja piederumi:

  • Gumijas: vinils, plastmasa
  • Zīmogi: koks, akrila stikls

Izklaides priekšmeti:

  • Gaisa matrači: Matrači: PVC, poliuretāns, termoplastiskais poliolefīns.
  • Sporta paklāji: PVC, EVA putas
  • Bumbas: Materiāls: audums ar PU pārklājumu, termoplastiskā gumija.
  • lelles: Vinils, silikons

Iespējamās savstarpējās reakcijas

Cilvēkiem ar alerģiju pret lateksu ir paaugstināts risks saskarties ar alerģisku reakciju arī pret citām vielām. To sauc par "krustenisko reakciju", un galvenokārt tā skar olbaltumvielas, kuru molekulārā struktūra ir līdzīga alerģiskajām lateksa olbaltumvielām.

Dažas biežāk sastopamās krusteniskās reakcijas lateksa alerģijas gadījumā:

  • Pārtikas produkti: avokado, banāns, kivi, kastaņi, ličī, ķiploki, kartupeļi, griķi, tomāti, selerijas, paprika, persiki, vīģes, pasiflora, papaija, ananasi, mango, melones, dateles, lazdu rieksti, Indijas rieksti, valrieksti.
  • putekšņi: Ziedputekšņi: Bermudu zāle, olīvas, ciprese, rīcineļļas augs.
  • Citi augi: Augļi: arabiskā sveķu gumija, ficus benjamini, papaīns, ficaīns, zīdkoka ogas, oleandrs, kaņepes, Ziemassvētku ērkšķis, pīlādžogas.

Šīs krusteniskās alerģijas var izraisīt tādus simptomus kā ādas izsitumi, kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi, elpošanas traucējumi vai pat anafilaktiskais šoks. Personām, kuras cieš no šīs alerģijas, būtu jāizvairās no potenciāli krusteniski reaģējošām vielām vai iepriekš jākontrolē ārsts.

Pētniecības pieejas un iespējamā turpmākā ārstēšana

Lai gan pašlaik lateksa alerģiju nav iespējams izārstēt, dažādu jomu pētnieki strādā pie jaunām pieejām, lai atvieglotu simptomus un mazinātu jutību. Daži daudzsološi pētījumi ir vērsti uz šādiem jautājumiem.

izvairīšanās no alergēnu lietošanas

Ražotāji strādā pie jaunu, hipoalerģisku lateksa materiālu izstrādes, atdalot vai modificējot alergēnas olbaltumvielas. Sākotnējie klīniskie pētījumi ar šādiem izstrādājumiem liecina par cerīgiem rezultātiem attiecībā uz alerģiju pret lateksu slimniekiem.

Imūnterapija

Alergēnam specifiskas imūnterapijas (AIT) mērķis ir "pārorientēt" imūnsistēmu uz vielu, kontrolēti ievadot alergēnu. Daži pētījumi ar modificētiem lateksa alergēniem liecina par iespējamu desensibilizāciju un simptomu mazināšanos.

Bioloģiskie līdzekļi

Anti-IgE antivielas, piemēram, omalizumabs, varētu kavēt par alerģiskām reakcijām atbildīgo IgE antivielu aktivitāti. Pētījumi liecina par lateksa alerģijas simptomu mazināšanos.

Izcelsmes modifikācija

Tā kā lateksa proteīnu izcelsme ir no tropu kaučuka koka, tiek veikti pētījumi par ģenētiski modificētiem, hipoalerģiskiem variantiem. Šādas modifikācijas varētu samazināt izejmateriāla alergēniskumu.

Lai gan neviena no šīm metodēm vēl nav sasniegusi tirgus gatavību, panāktais progress liecina par lielu interesi un potenciālu nākotnē ieviest efektīvākus lateksa alerģijas ārstēšanas līdzekļus.

Secinājumi

Lateksa alerģija ir nopietna slimība, taču tā ir kontrolējama, ja zina, kā ar to cīnīties. Īpaši, ja runa ir par kontracepciju, ir svarīgi uzzināt par prezervatīviem bez lateksa vai alternatīvām, piemēram, sieviešu prezervatīviem, un lietot tos, lai izvairītos no nepatīkamām reakcijām. Apzinoties lateksu saturošus produktus un izmantojot alternatīvas, jūs varat dzīvot bezrūpīgu un drošu seksuālo dzīvi, neraugoties uz alerģiju pret lateksu.

Mister Size
Vairāk rakstu

Pareiza prezervatīva izmēra noteikšana 4 vienkāršos soļos

Lasīt tagad

Vai ir temperatūras, kas ir bīstamas prezervatīviem?

Lasīt tagad

Pareiza prezervatīva uzvilkšana - kā to darīt, lai tas nebūtu kaitinoši

Lasīt tagad